شناسه خبر:532           تاریخ ثبت خبر: 1400/12/21

الزام ثبت سفارش کالا در تمامی مبادی ورودی حذف شده است

طی رایزنی های انجام شده و با موافقت وزارت صمت و ابلاغ گمرک ایران، الزام ثبت سفارش واردات و انتقال کالا از مرزهای زمینی حذف شد که تا حدودی مغایر با مصوبه هیات وزیران مبنی بر واردات کالا است. مرزهای فرازمینی مشاهده نشده است. با این سفارش کالاهایی که از تمامی مرزها وارد گمرکات و بنادر می شوند نیازی به ثبت سفارش نخواهند داشت.

بررسی‌های ایسنا نشان می‌دهد گمرک ایران اخیراً طی اطلاعیه‌ای به کلیه گمرکات اجرایی کشور، بر اساس مصوبه هیات وزیران، بر اساس مصوبه ۱۳۹۷ گمرک مبنی بر ممنوعیت واردات، ابطال دستورالعملی را اعلام کرده است. از کلیه کالاهای مربوط به کشور اعم از مناطق آزاد و ویژه و سایر مبادی ورودی بدون ثبت قرارداد اعلام شد که با اطلاع سازمان تنظیم مقررات صادرات و واردات امکان انتقال کالا از گمرکات مرزی وجود دارد. به گمرک مقصد بدون ثبت سفارش و اقدامات بعدی. مجوزهای مربوطه در گمرک مقصد به شرط مهر و موم بودن محموله‌ها صادر می‌شود

این دستور زمانی قابل توجه است که بر اساس مصوبه 1397 هیات وزیران در رابطه با تجارت کالا در کشور، در بند 1 تاکید شده است که «واردات کلیه کالاهای داخل کشور از جمله. مناطق آزاد تجاری – «صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت قرارداد ممنوع است».

علیرغم این مصوبه، در بسیاری از موارد کالا بدون الزام و الزام به ثبت سفارش در مرزهای بیگانه بویژه از طریق دریا وارد بنادر و گمرکات می شود و سپس صاحب کالا مجوزهای لازم از جمله ثبت سفارش و گمرک را اخذ می کند. فرآیند ترخیص کالا. اما واردات و نقل و انتقال کالا از مرزهای زمینی بدون ثبت سفارش امکان پذیر نبود و گمرک مجوز صادرات کالا و انتقال آن به گمرکات دیگر از جمله گمرک بازرگانان و اغلب برای حاشیه را صادر نمی کرد. این گزارش ها منتشر شده است.

اما در پی اطلاعیه گمرک در 5 اسفند بخشنامه ای از سوی هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل ایران صادر شد که تا حدودی جریان را مشخص می کند; همانطور که در مصوبه 1397 دولت مبنی بر واردات کالا بدون دستور گمرکی آمده است، ورود کالا به کشور بدون توجه به عواقب اجرای آن، گذرگاه مرزی محسوب می شود. و به بهانه اجرای «بند 1 مصوبه هیأت وزیران، ثبت سفارش در مرزهای زمینی کشور به منظور امور گمرکی داخلی، مناطق آزاد تجاری و صنعتی که ربطی به حمل و نقل بین المللی ندارد، الزامی است».

با اشاره به مشکلات موجود در حوزه حمل و نقل در نتیجه این ممنوعیت، اعلام شد که «انجمن در چند سال اخیر پیگیری های لازم را برای لغو آن انجام داده است، ضمن اینکه پس از چهار سال مکاتبه و مشکل در مواجهه با مسئولان مربوطه، در نهایت وزارت صمت متقاعد شد که این دستورالعمل را لغو کند

ورود کالا بدون ثبت سفارش برای کلیه مبادی ورودی معاف است در حالی که در حال حاضر ورود کالا به گمرکات و بنادر بدون ثبت سفارش یک چرخه تجاری و نقص واردات محسوب می شود و عاملی برای واریز کالا محسوب می شود. اهمیت جلوگیری از ورود کالا به گمرکات و بنادر بدون ثبت سفارش، این الزام را نیز از مرزهای زمینی حذف کردند که باید مورد توجه و پاسخ دستگاه های ذیربط قرار گیرد.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

دیدگاه کاربران

عناوین خبری مرتبط

- نصب برچسب جدید بر روی اموال منطقه

- استعلام بها

- بازدید معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان از منطقه

- ورود محموله 1800 تنی گندم با حمل و نقل ریلی

- بازدید روزانه پرسنل آتش نشانی از بخش مسکونی

- حادثه سقوط در کارخانه مس کاتد

- بازدید مدیرعامل سازمان از منطقه

- اطلاعیه در مورد اجاره یا فروش املاک در بخشهای مختلف منطقه ویژه

- معافیت مناطق ویژه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

- ورود 10 هزار تن شکر خام به منطقه