شناسه خبر:272           تاریخ ثبت خبر: 1400/02/11
کوروش نقوی مدیرعامل شرکت سمنگان بار باستان سیرجان:

عملیات غیرممکن نداشتیم

سال ۱۳۸۷ شرکت خدماتی و بازرگانی سمنگان بار باستان سیرجان با هدف ارائه خدمات مناسب، روان و ارتباط نزدیک تر با منطقه ویژه اقتصادی و گمرک سیرجان و همچنین نزدیک نمودن شرکت های حمل و نقل داخلی و بین المللی و راه‌آهن و انجام کلیه مراحل تخلیه و بارگیری کالا و ماشین آلات در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان تاسیس شد. کوروش نقوی مدیرعامل شرکت سمنگان بار باستان به سوال های واحد خبر منطقه ویژه اقتصادی سیرجان در خصوص تجهیزات و توانایی های این شرکت پاسخ می دهد .

 

در مورد شکل گیری شرکت سمنگان بار توضیح می دهید؟

از آنجا که در هر مجموعه اقتصادی به خصوص مناطق آزاد و ویژه نیاز به یک واحد عملیاتی قوی در زمینه تأمین کالا و تکمیل چرخه صنعت و تجارت وجود دارد. منطقه ویژه اقتصادی در قبال تعهدی که نسبت به ارباب رجوع، شهر و کشور دارد باید از پس این تعهدها بر بیاید. با تصمیم مدیران وقت منطقه به خصوص حمایت آقای مهندس افخمی و سایر همکاران به فکر تأسیس شرکت خدماتی قوی و تجهیزات بروز در زمینه انجام کلیه امور تخلیه و بارگیری و جابجائی کالاهای داخلی افتادند و در نتیجه شرکت سمنگان بار باستان سیرجان به همین منظور در اوایل سال ۱۳8۷ تأسیس و با حمایت سازمان عمران کرمان و شرکت عمران کار سیرجان این مسئولیت به اینجانب محول گردید. با توجه به تجربه‌ایی که در این بخش داشتیم مبادرت به تهیه و خرید ماشین آلات و تجهیزات تخصصی مورد نیاز که بیشتر از خارج از کشور صورت گرفت، نمودیم که متأسفانه می‌توان گفت کل طول این دوران را در تحریم های  ناعادلانه و یک طرفه آمریکا علیه کشورعزیزمان قرار داشتیم که همچنان ادامه دارد و صدمات سنگینی از این حیث به مجموعه به خصوص خرید ماشین‌آلات - تأمین قطعات یدکی و رکود بازار و واردات و صادرات وارد گردید. که البته نمی تواند دلیلی بر ضعف در توان و انجام خدمات مناسب توسط شرکت باشد والحمدالله و به لطف قوه الهی تاکنون عملیاتی وجود نداشته است که غیرممکن و ناتمام مانده باشد و این باور وجود داشته که هر کاری ممکن می باشد.

شرکت چه تعداد نیرو و با چه مهارت هایی دارد؟

 با توجه به اینکه این شرکت وظیفه تأمین نیروی انسانی واحدهای مختلف منطقه را بر عهده دارد بر اساس نیاز و درخواست منطقه تعداد ۴۵ نفر نیرو در واحدهای خدمات- آتش نشانی -مخابرات و فضای سبز مشغول به کار می باشند. تعداد نیروهای عملیاتی تخلیه و بارگیری شرکت برابر نیاز و براساس تعداد شیفت های کاری شرکت تعیین می گردد که در حال حاضر مجموعاً کادر اداری- واحد تعمیرات و اپراتورها و رانندگان مجموعاً ۲۱ نفر می باشند.

وضعیت تجهیزات شرکت سمنگان بار چگونه است؟

 شرکت از نظر تأمین و تجهیز ماشین آلات براساس نیاز و شرایط اقتصادی کشور عمل می‌کند چرا که ضمن تجهیز دستگاه‌های مورد نیاز جهت تخلیه و بارگیری کالاهای تجاری- صنعتی اقدام به انعقاد قراردادهای مختلف در خارج از منطقه نموده است. در حال حاضر تعداد دو دستگاه ریچ استاکر کالمار ۴۵ تنی، دو دستگاه جرثقیل 12 و 40 تنی، یک دستگاه تراکتور و ادوات مختلف، ۱۵ دستگاه لیفتراک های سبک و سنگین، چند دستگاه کامیون کشنده و تجهیزات اضافی مربوط به تخلیه و بارگیری دارد.

میزان عملیات در سال 99 چگونه بود؟

 با توجه به تحریم های یکجانبه آمریکا و رکود اقتصادی موجود و گرانی ارز و نبود مدیریت در کنترل بازار خوشبختانه توانتسیم مجموعه را به گونه ای مدیریت کنیم که تاکنون تعداد عملیات هایمان کاهش نداشته و در بحث نیروها  نه اینکه تعدیلی صورت نگرفته بلکه در گاهی مواقع اقدام به جذب نیرو نیز نموده ایم. نکته مثبتی که در خصوص حجم عملیات و میزان واردات به منطقه وجود دارد صنعت فعال و شکوفای موجود در اطراف شهر سیرجان به خصوص معادن بزرگ سنگ آهن و مس می باشد که اگر توسط مسئولین کنترل و حمایت بشود میتوان منطقه ویژه اقتصادی سیرجان را به عنوان یک قطب فعال در سطح کشور معرفی نمود. که قطعاً تاثیر مستقیم در شکوفایی اقتصادی شرکت های داخلی منطقه هم میشود .

چه برنامه هایی برای امسال و سال های آینده دارید؟

در خصوص برنامه‌های سال جاری در صورت بهبود وضعیت اقتصادی و رفع تحریم‌ها و موافقت مدیران محترم مجمع و هیئت مدیره به نظر می‌رسد می بایست بخشی از سرمایه گذاری را به خارج از منطقه هدایت کرد به طوری که ضمن ارتباط مستقیم با تخصص اصلی شرکت بستری را فراهم نمود که بتوان با ایجاد یک هاب منطقه ایی میان کارخانجات و معادن اطراف شهر سیرجان که از آب و هوای مطلوب جهت نگهداری کالا برخوردار است استفاده نمود تا بتوان از نزدیک ترین و مهم ترین بندر کشور امکان صادرات و واردات را مهیا کرد

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

دیدگاه کاربران

عناوین خبری مرتبط

- برپایی مراسم زیارت عاشورا در سالن اداری منطقه

- در وزارت صمت هم می توان قیمت ها را کنترل کرد

- آغاز عملیات ساخت سالن کنفرانس منطقه

- نصب بیلبورد تبلیغاتی منطقه در فرودگاه سیرجان

- مسابقات لیگ برتر دوچرخه سواری در منطقه برگزار شد

- برگزاری مسابقات لیگ برتر دوچرخه سواری در منطقه

- تمایل همکاری منطقه ویژه مسکو با منطقه ویژه سیرجان

- مهار آتش سوزی کارخانه فوم در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان

- قوانینی علیه اقتصاد کشور

- شیر بی‌یال و اشکم